Welcome to save@work - helping offices to save energy and cut carbon.

Pieredzes stāsts no Itālijas

Kādā karstā un aizņemtā 2015. gada augusta vasaras pēcpusdienā, saņemu e-pastu no AESS (save@work koordinatoriem Itālijā) ar uzaicinājumu piedalīties jaunajā save@work projektā. Lasot par projektu, šķita, ka tas varētu būt interesants, bet tajā pašā laikā man uzmācās šaubas – kā mēs iesaistīsim kolēģus, lai tas nekļūtu kaitinoši, vai arī, kā mēs panāksim, lai netiktu sniegti argumenti, kas mūs ieved tikai turpceļā. Galu galā mēs nolēmām to visu atstāt energokomandas ziņā.

Šādi iesākās arī mūsu kā “koordinatoru” darbs. Mēs tikāmies starp norunātajām oficiālajām pašvaldības tikšanās reizēm. Izvaicājām kolēģus par jutīgiem jautājumiem attiecībā uz energoefektivitāti, kā arī mēģinājām pārliecināt, lai viņi mums pievienojas un iesaistās projektā.

Tā arī radās mūsu “tipiskā” energokomanda. Mēs runājām par enerģijas taupīšanas aktivitātēm, kuras būtu jāievieš un laiku pavadījām jautri! Jau no paša sākuma nolēmām, ka katrs komandas dalībnieks darīs tikai to, ko vislabāk pieprot:

 • Marko (Marco) – ēkas tehniskais personāls – atbildēja uz tehniskajiem jautājumiem;
 • Mauro – ēkas tehniskais personāls – spēlē “sliktā policista” lomu tiem kolēģiem, kuri nepiekopj enerģijas taupīšanas pasākumus (ko parasti viņi pat darītu tāpat);
 • Monija (Monia) – komunikācijas speciāliste – palīdz ar informēšanas un kolēģu izglītošanas pasākumiem;
 • Annarosa – izglītības speciāliste – nodrošina zināšanu pārnesi arī uz vietējām skolām;
 • Annamaria – atbalsta visus ar savu pozitīvo enerģiju un netipiskajām idejām;
 • Marialuisa (es) – vides speciāliste – nepārtraukti uzrunāju kolēģus, lai noskaidrotu un atrastu pasākumus, ar kuru palīdzību mēs varam ietaupīt enerģiju un kas neprasa lielas investīcijas;
 • un visbeidzot “džokeri” – atkarībā no idejas, kas mums ienāk prātā, mēs saucam palīgā kādu “ekspertu” jeb kolēģi, kurš par to zina vairāk un jautājam pēc viņa padoma.

No mūsu dīvainās komandas virmo jautrība un vēlēšanās kaut ko paveikt, kas neietilpst mūsu darba pienākumos vai atbildībā, bet mums par to ir liels prieks un tas ir arī ļoti patīkami! Tā mēs arī uzsākām savu darbu kā komanda un tā ,piemēram, patiecoties mūsu “džokeram” uzsākām projektu "#Alloraspengo” (Tad es to izslēdzu!). Tas ir “pūļa finansējuma” projekts ar mērķi veicināt vidusskolās izstrādāt un attīstīt IKT lietojumprogrammas un nelielus rīkus, ar kuru palīdzību varētu uzraudzīt enerģijas patēriņu iekārtās (www.alloraspengo.it).

Te ir arī neliels smieklīgs statiņš par to, ka mums viss notiek… “Kādā 2016. gada jūnija dienā mūsu birojā pēkšņi pazuda elektrība. Kāds kolēģis tad teica: “Tas noteikti bija Marialuisas pirksts. Pat tad, kad viņa ir atvaļinājumā, viņa jūt, ka mums ir palikušas ieslēgtas gaismas!”.

Marialuisa Campani no Maranello pašvaldības, Itālijā 

Pieredzes stāsts no Beļģijas

Mainīt mūsu uzvedību nav viegli, jo mēs esam paradumu cienītāji. Mums patīk darīt lietas mūsu noteiktā kartībā. Triandis uzvedības teorija skaidro, ka mūsu uzvedību darbā neietekmē tikai paradumi, bet arī sociāliem faktoriem un emocijām ir būtiska loma.

Uz vienu no semināriem Beļģijā mēs uzslacinājām cilvēku, kas mums pamācīja, kā ietekmēt cilvēku uzvedību, pielietojot vienkāršas metodes: darīt vienkārši, saistoši, sociāli un pareizajā laikā (VSSL). Pagājuši ir pieci mēneši un mēs gribam noskaidrot, kā energokomandas no Beļģijas šo pieredzi ir pielietojušas praksē?

Rīkoties vienkārši un viegli

Mēs zinām, ka mazas, šķietami nesvarīgas lietas, var padarīt visu būtiskāku un var radīt lielu ietekmi uz to vai mēs rīkosimies tūlīt, vai nepievērsīsim uzmanību un aizmirsīsim.  Piemēram, ja Jūs gribat, lai suņu saimnieki aiz suņiem visu savāc, tad nepietiek ar to, ka Jūs uzliksiet zīmi, ka tas ir jādara. Pieliekat zīmei klāt maisiņu, un šis process būs kļuvis daudz vienkāršāk īstenojams.  

Tātad mūs ir jāskatās uz lietām tā, lai padarītu tās vienkāršākas, ja mēs gribām, lai kāds arī to darītu. Piemēram, dzīvot veselīgāk, ierasties laikā uz darbu vai tikšanos, vai taupīt enerģiju. Energokomanda no Liedekerke ir sagatavojuši padomus, kā aplīdzēt kolēģiem pielāgot/iestatīt enerģijas izmantošanas funkciju datoriem, lai tie patērētu mazāk enerģijas.

Rīkoties saistoši

Lai padarītu lietas saistošākas, ir divi galvenie nosacījumi: uzmanības piesaistīšana un interesantums. Cilvēki visticamāk veiks tās darbības, par kurām viņiem ir radusies interese un tiks gūts kāds labums, kā arī uzlabosies cilvēka paštēls citu priekšā. Tātad pozitīvas sajūtas par “izskatīties labi” citu priekšā var būt spēcīgs stimuls piedalīties kādās aktivitātēs.

Piemēram, kādā Leuven pilsētas ēkā, nelielu konkursu uzvarētāji saņem pateicības balvas un tiek izcelti speciāli ēkas darbiniekiem izveidotajā interneta vietnē. Tādā veidā, “Zaļā klikšķa” konkursa uzvarētāji un cilvēki, kas ikdienā uz darbu pārvietojas videi draudzīgos veidos, saņem pozitīvu uzmanību no kolēģu puses.

Sociālas aktivitātes

Cilvēks ir sociāla būtne. Mūs ļoti ietekmē, citu cilvēku rīcības. Piemēram, ja mēs zinām, ka citi savos mājokļos patērē mazāk enerģijas nekā mēs, tad arī mēs sākam rīkoties.  Visticamāk, ka mēs arī kāpsim pa kāpnēm, ja redzēsim, ka arī citi kolēģi to dara.

Energokomanda no Asse pilsētas ļoti novērtē ciešo sadarbību starp ēkas darbiniekiem un pilsētas vadību. Apvienojot spēkus gan no augšas, gan apakšas ir iespējas sasniegt vislabākos rezultātus iesaistot cilvēkus enerģijas patēriņa samazināšanas aktivitātēs. Energokomanda no Diest pilsētas ir sagatavojusi video par enerģijas taupīšanas sacensībām. Ar pozitīvu attieksmi un saukli “mēs to paveiksim kopā” viņi ir iedvesmojuši un motivējuši kolēģus pievienoties sacensībām.   

Rīkoties pareizajā laikā

Ja vēlaties, lai kāds mainītu savu uzvedību, pārliecinieties, ka Jūs viņus uzrunājat pareizajā laikā un vietā.

Energokomanda no Leuven pilsētas noorganizēja akciju “nedēļa bez lifta”, kuras laikā uz lifta durvīm tika uzlīmēti dažādi attēli (skatīt bildi). Šī, pareizajā laikā ieplānotā akcija, lika cilvēkiem pārdomāt (apskatīt) divreiz, vai tiešām ir nepieciešams izmantot liftu. Vēl viens ieteikums “laikā” rīkotām akcijām ir novietot plakātus blakus liftam ar uzrakstiem: “Samazini enerģiju un kalorijas. Izvēlies kāpnes!”. Nepieļaujiet kļūdu, izvietojot plakātus pie trepēm, jo šie cilvēki jau ir izlēmuši doties pa kāpnēm un viņiem nav nepieciešams papildu atgādinājums.   

August EU blog

Šie piemēri rāda, ka pielietojot VSSL pieeju, Jūs varat izveidot labu kampaņu un iesaistīt cilvēkus pareizā veidā, laikā un vietā! Ja vēlaties uzzināt vairāk par VSSL pieeju – skatieties šeit.  

Pieredzes stāsts no Berlīnes, Vācijas

Vairāk nekā simts cilvēki pulcējās uz enerģijas taupīšanas ballīti vietējā Berlīnes Tempelhof-Kreuzberg tiesā, kur baudīja garšīgus ēdienus, labu kompāniju un apskatīja dažādas interesantas izstādes.

2016. gada 8. jūlijā energokomanda no vietējās rajona tiesas uzaicināja visu personālu uz pagalma festivālu ar nosaukumu „Energie tanken, zum Energiesparen” (Uzlādē enerģiju, lai taupītu enerģiju), kas tika rīkota ES projekta save@work ietvaros. Atklāšanas runu teica Dr. Christian Kunz, vietējās tiesas priekšsēdētājs, kurš īpaši uzsvēra, cik svarīgi ir motivēt personālu, veicot enerģijas taupīšanas pasākumus darbavietā. Pēc uzrunas un visu apbalvošanas ar pašu gatavotiem gardumiem, dalībnieki dažādos informācijas stendos varēja uzzināt vairāk par enerģijas taupīšanu un to, kā padarīt savu dzīvi videi draudzīgu.

Stendos tika ietvertas tādas tēmas kā atkritumu šķirošana un pārvietošanās ar velosipēdiem, kur bija iespēja apskatīt, kā vislabāk šķirot ar BUND (Zemes draugi) iekārtu, un izmēģināt e-velosipēdus. Papildus bija iespēja konsultēties informācijas stendos par enerģijas taupīšanas iespējām kā mājās tā arī darbavietā. Arī ceļojošā izstāde “Mēs visi esam liecinieki” bija apskatāma uz 30 liela izmēra plakātiem. Tā parādīja klimata pārmaiņu ietekmi uz cilvēku dzīvi Āfrikā, Dienvidamerikā, Āzijā, kā arī Eiropā.

Darbojās arī starptautisks mākslas un amatniecības stūrītis bērniem, kur tie varēja demonstrēt savu radošo talantu. Tur tapa termometri tauriņu vai žirafes formā, kurus var izmantot ne tikai iekštelpu temperatūras mērīšanai, bet arī kā dekoru, kas lieliski izskatās!

Pēdējā, bet ne mazāk svarīgākā aktivitāte, bija enerģijas viktorīna un uzvarētājas paziņošana. Viņa saņēma savu enerģisko balvu – enerģijas taupīšanas iekārtu komplektu.

Apņēmīgajai energokomandai izdevās noorganizēt kopīgu pasākumu, kas bija gan jautrs, gan informatīvs. Šis ir liels notikums Tempelhof-Kreuzberg vietējās tiesas energokomandai Save@work sacensībās, ko droši variet pārņemt arī jūs! 

AG TK1

Anke Merzigere (Anke Merziger), B.S.&U.

Mēs, Smiltenes novada pašvaldības Dārza ielas 3 Energokomanda, projektā SAVE@WORK darbojamies jau piekto mēnesi. Šajā laikā esam mazliet apburzījušies, guvuši pirmos iespaidus, jaunas idejas, pirmās rūgtās mācības un pieredzi, kā rezultātā nonākot pie sapratnes, kā labāk un efektīvāk virzīties uz priekšu. Mūsuprāt, komanda tikai tagad ir uzņēmusi īsto kursu uz mērķa sasniegšanu.

Pats sākums projektā nebija viegls. Dārza ielas 3 Energokomandu izveidoja oficiāli, līdz ar to dalībnieki ne pēc savas brīvas izvēles bija norīkoti darboties projektā. Uzsākt darbu pie kaut kā jauna, kas ir ārpus savas ikdienas darba specifikas, nav viegli.

Pirmos mēnešus bija “taustīšanās”, kas īsti ir jādara. Nebija viegli iekustināt komandas garu, jo darbs projektā bija kā papildus darbs pie katra dalībnieka ikdienas pienākumiem un komanda sastāvēja no kolēģiem, kas līdz šim nebija strādājuši un iepriekš sadarbojošies tik cieši kā šobrīd. Tieši tādēļ arī komanda novērtē gūto iespēju iepazīt kolēģus, sadarboties un saprast, ka līdzās ir lieliski kolēģi, kam uzticēties un uz kuriem var paļauties. Pēc pirmajiem centieniem, veiksmēm un arī kritieniem, komanda ir apbružājusies, saliedējusies un gatava cīnīties par uzvaru.

Tomēr, spraigajā pašvaldības darba ritmā reizēm nav viegli atrast enerģiju un spēku jaunām idejām, pienākumiem un taupīgiem ieradumiem. Gan mūsu kolēģiem, kurus cenšamies “pavilkt līdzi” uz enerģijas taupīšanu, gan mums pašiem, Energokomandai, reizēm ir nepieciešams mazs uzmundrinājums un pozitīvs novērtējums. Kā esam izmēģinājuši un paši pārbaudījuši, reizēm pietiek ar pavisam nelielu pārsteigumu un pateicību, kas kalpo kā uzmundrinājums tālākiem darbiem un paceļ noskaņojumu gan tās saņēmējam, gan devējam.

Energokomandas apmācību seminārā kā galveno problēmu, kas traucē taupīt energoresursus, identificējām informācijas trūkumu. Informācijas trūkumu ne tikai par specifiskām lietām, kuras spuldzes ir efektīvākas vai kā labāk paredzēt apgaismojumu darba vietās, bet arī par elementārām un sadzīviskām lietām. Meklējot energoefektivitātes problēmas, atklājām arī tikpat svarīgas problēmas saziņā un darba vidē, kas traucēja gan taupības pasākumu ieviešanai, gan organizācijas iekšienē dažādos citos aspektos. Tādēļ, neturējām sveci zem pūra un gājām ar saviem novērojumiem un ieteikumiem, kā uzlabot darbu organizācijā pie pašvaldības vadības. Un mūs sadzirdēja!!! Rezultātā tas stiprināja savstarpēju uzticēšanos un motivēja turpmākai aktivitātei un darbam pie kopīgu mērķu sasniegšanas.

d1

#Dārza3Energokomandas tikšanās ar vadību  12.07.2016.

d2

#Dārza3Energokomanda sanāksme 05.07.2016.

Būsim viena liela komanda, kas cīnās par uzvaru Energokomandu sacensībās!

#Dārza3Energokomanda

Mūsu pieredzes stāsts

Sacensību sākumā mēs viesojāmies katrā pašvaldībā, lai kopīgi ar EnergoKomandu dalībniekiem gūtu jaunas zināšanas un prasmes, kā panākt enerģijas samazinājumu ēkās. Viens no uzdevumiem bija darboties grupās, izmēģinot pieeju, kā iesaistīt pārējos ēkas darbiniekus enerģijas taupīšanas aktivitātēs. Pirmkārt, visiem dalībniekiem bija jāsaraksta iemesli, kas viņus šobrīd traucē samazināt elektroenerģiju darbavietā. Nākamais solis bija visus iemeslus sagrupēt un saprast, kuri tad ir būtiskākie. Kad tas bija izdarīts, katram dalībniekam bija jāraksta savas idejas, kas viņam palīdzētu pārvarēt šos šķēršļus. Tad atkal visas idejas tika apkopotas un sagrupētas. Grupa kopīgi nolēma, kuras ir trīs labākās idejas un prezentēja tās citām grupām, iedomājoties, ka pārējo grupu dalībnieki būtu viņu ēkas darbinieki. Rezultātā visiem balsojot, tika pieņemts kopīgs lēmums par labāko ideju, pie kuras visi bija gatavi pielikt savu roku, lai panāktu pēc iespējas labāku rezultātu.

Lūk, arī galvenie iemesli, ko minēja dalībnieki, kas viņus kavē taupīt elektroenerģiju darbavietā. Kā redzams tie nav ne finansiālie, ne tehnoloģiskie, bet gan uzvedības, īpaši, aizmāršība un vienaldzība.

UZVEDĪBAS ASPEKTI Aizmāršība (8), motivācija (6), negribēšana & vienaldzība (5), laika trūkums (5), man par to nav jāmaksā (5), vecie ieradumi (3), daudz darba (3)
informācijas trūkums par EE pasākumiem (5), nezina ēkas elektrības patēriņu un galvenos patērētājus (4)
TEHNISKIE ASPEKTI nolietojusies tehnika (3); nav datoram uzlikts taupīšanas režīms (2); kontaktligzdas grūti/neiespējami aizsniegt (2)
nav dalīto slēdžu apgaismojumam (5); nav galda lampas (4); logi ēnas pusē, kur nekad neiespīd saule (3);
FINANSIĀLIE ASPEKTI finansējuma ierobežojumi t.i. lētāko materiālu princips (2)

Tā kā galvenie šķēršļi ir saistīti ar uzvedību, lūk, dažas idejas, ko iesaka paši dalībnieki. Lai veicinātu zināšanas, būtu nepieciešams:

 • ü  salikt atgādinājumus par enerģijas taupīšanas pasākumiem kā vizuālu, viegli uztveramu un jautru informāciju;
 • ü  informēt darbiniekus, cik ēka patērē un cik tas maksā (e-pasts, sanāksmes, vizuli materiāli);
 • ü  darbiniekus instruēt par ierīču funkcionalitāti (enerģijas taupīšanas režīmi, eko-funkcijas).

Lai motivētu darbiniekus, būtu nepieciešams:

 • ü  rīkot iekšējos konkursus ar balvām (naudas prēmijas, papildu brīvdienas piešķiršana, kopīga ekskursija/brauciens, pašu gatavoti našķi);
 • ü  kopīgu pasākumu rīkošana par tēmu, kas ietver domu apmaiņu ar kolēģiem (team building aktivitātes);
 • ü  tikšanās ar augstāko vadību, pateicības izteikšana par dalību sacensībās, kolēģa izcelšana un pārējo fona;
 • ü  labo piemēru demonstrēšana (pieredzes apmaiņa starp pašvaldībām - braucieni, tikšanās). 

Un, kas Tevi kavē taupīt enerģiju darbavietā un mudinātu mainīt savus ieradumus?

Līga Žogla, EKODOMA 

Page 1 of 3

NOTE! This site uses cookies and similar technologies.

If you not change browser settings, you agree to it.

I understand